ÖVRIGT / Speglar / Spegel 2633488
*
nr 263 3488
Spegel
förg. nyrokoko. 65x64
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 september 2003
kl 16:00:00
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förg nyrokoko spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 263 3488
Spegel
förg. nyrokoko. 65x64
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 1 september 2003 |
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förg nyrokoko spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



